Слухаючы апавяданні сялянскай хаты...

У сакавіку 2024 г. у рамках праграмы «Музейны калейдаскоп» у Краязнаўчым музеі Полацка прайшла серыя заняткаў для выхаванцаў дзіцячых садоў горада па тэме «Апавяданні сялянскай хаты». Іх наведалі дзеці з ДУА «Дзіцячы сад № 2 г. Полацка», ДУА «Дзіцячы сад № 7 г. Полацка», ДУА «Дзіцячы сад № 13 г. Полацка», ДУА «Дзіцячы сад № 14 г. Полацка», ДУА «Дзіцячы сад № 15 г. Полацка», ДУА «Дзіцячы сад № 24 ім. П. С. Партновай г. Полацка», ДУА «Дзіцячы сад № 27 г. Полацка», ДУА «Дзіцячы сад № 29 г. Полацка», ДУА «Дзіцячы сад № 30 г. Полацка».

Падчас заняткаў дашкольнікі знаёміліся з традыцыйным жыллём беларускіх сялян канца XIX–пачатку XX ст., ахвотна слухалі аповяд аб тым, як будавалі хаты і з якіх частак яны складаліся. Адмысловая цікавасць у выхаванцаў дзіцячых садоў выклікалі прадметы інтэр'еру асноўнага памяшкання хаты і прыбудовы да яе. Прыемным дадаткам да апавядання стала выкананне народнай калыханкі на беларускай мове. У канцы заняткаў навуковыя супрацоўнікі прапаноўвалі дашкольнікам паспрабаваць паўсядзённае сялянскае харчаванне, што не толькі выклікала сярод іх ажыўленне, але і пакінула ў дзяцей прыемныя ўспаміны аб наведванні музейных заняткаў.