Прымнажаючы спартыўныя дасягненні

Паведамленне пра статус

Thank you for your vote.

Ужо другі год Краязнаўчы музей Полацка рэалізуе праект «На шляху да спартыўных вяршыняў». На пляцоўцы часовай экспазіцыі «Народжаныя перамагаць», прысвечанай гісторыі развіцця фізкультуры і спорту, прайшло больш за дзесятак яркіх і цікавых мерапрыемстваў. Па выніках шматлікіх сустрэч у музея завязаліся сяброўскія адносіны з былымі выхаванцамі полацкіх спартыўных секцый і клубаў, трэнерамі, актыўнымі балельшчыкамі. Многія з новых сяброў дораць музею прадметы, звязаныя з гісторыяй спорту. Сярод такіх палачан і Сяргей Васільевіч Паўлаў, трэнер Полацкай ДЮСШ па футболе. Ён перадаў у музейны збор НПГКМЗ калекцыю сваіх фатаграфій і дакументаў. А 28 жніўня Сяргей Васільевіч падзяліўся з музейшчыкамі прыемнай навіной. Упершыню ў сваёй гісторыі хакейны клуб «Віцебск», у склад якога ўваходзіць і ўраджэнец Полацка Уладзіслаў Кавалевіч, выйграў Кубак Салея. У хакейную секцыю Улада прывёў яго бацька – Генадзь, выхаванец С.В. Паўлава. У 1980-1990-я гг. Генадзь Пустазвонаў сур'ёзна захапляўся футболам, быў паўабаронцам у полацкай футбольнай камандзе камбіната будматэрыялаў «КМС». Уладзіслаў Генадзьевіч Кавалевіч да нядаўняга часу гуляў за хакейны клуб «Нафтан», а перайшоўшы ў ХК «Віцебск» заняў месца бамбардзіра. Яшчэ ў маі 2022 г. у адным з інтэрв'ю трэнер віцебскай каманды Раман Юпатаў адзначаў якасную гульню полацкага хакеіста. І перамога хакейнага клуба «Віцебск» над адной з наймацнейшых беларускіх каманд «Гомель» не толькі даказала гэта, але і паказала высокі патэнцыял маладых спартсменаў Віцебшчыны, да якіх адносіцца і палачанін Уладзіслаў Кавалевіч.