Конкурс юных экскурсаводаў

Паведамленне пра статус

Thank you for your vote.

19 сакавіка 2011 года на базе Краязнаўчага музея, філіяла НПГКМЗ, адбыўся адборачны этап ІІ абласнога конкурсу юных экскурсаводаў музеяў устаноў адукацыі. Конкурс, які праводзіцца ў сувязі з набліжэннем 70-годдзя пачатку Вялікай Айчыннай вайны, прызваны садзейнічаць патрыятычнаму выхаванню моладзі і актывізацыі дзейнасці школьных музеяў Віцебшчыны. Юныя экскурсаводы рыхтавалі віртуальныя экскурсіі па сваіх музеях, распрацоўвалі на аснове 7 прадметаў з музея інтэрактыўныя экскурсіі «Музей у чамадане», рыхтаваліся да гульні «Краязнаўчая мішэнь».
За выхад у фінал змагаліся навучэнцы сярэдніх школ № 1, 3, 15 і ПДГ № 1. Кожны ўдзельнік на чале з настаўнікам гісторыі падрыхтаваў выступленне, у якім асвяціў падзеі Вялікай Айчыннай вайны на Полаччыне, пазнаёміў з адлюстраваннем гэтай тэмы ў экспазіцыі музея сваёй школы. Аповеды ўдзельнікаў конкурсу абапіраліся на экспанаты з чамадана або заплечніка экскурсавода адпаведна творчай задуме музейнага актыву. Незабыўным момантам сталі дэкламацыі вершаў і песні ваеннай тэматыкі, якія былі абавязковым пунктам выступленняў. Усе ўдзельнікі конкурсу былі адзначаны памятнымі падарункамі ад арганізатараў мерапрыемства. А пераможцам адборачнага этапа – экскурсаводам з сш № 1 – журы пажадала далейшых поспехаў у Віцебску і Оршы.