Так трымаць!

Ужо два гады ў Краязнаўчым музеі Полацка працуе выстава «Народжаныя перамагаць», прысвечаная 100-годдзю спартыўнага жыцця ў горадзе. На ёй прадстаўлены ўнікальныя фатаграфіі і дакументы паўвекавой даўнасці, кубкі і медалі чэмпіёнаў Еўропы і свету, чорны пояс па каратэ і пояс пераможцы міжнароднага турніру сярод прафесіяналаў па кікбоксінгу. А яшчэ – гісторыя ў малюнках і самыя яркія факты з жыцця полацкіх спартсменаў. Выстава стала пляцоўкай для зносін прадстаўнікоў розных пакаленняў спартыўнай супольнасці нашага горада. У год 50-годдзя стадыёна «Спартак» тут адбылася сустрэча трэнераў, спартсменаў і кіраўнікоў ДзЮСШ з навучэнцамі ўстаноў адукацыі. Увосень 2019 г. у музеі быў арганізаваны шахматны марафон «Ход канём», прысвечаны памяці Ганаровага грамадзяніна горада Полацка Э.М. Бабенкі. Улетку 2020 г. адбыўся адкрыты дыялог «Я выбіраю бокс», у якім прынялі ўдзел полацкія баксёры розных пакаленняў. Увосень 2020 г. у музеі прайшла сустрэча трэнераў практычна ўсіх відаў спорту, якія атрымалі развіццё ў Полацку. Яна так і называлася – «Вядучыя да спартыўных вяршыняў». Узімку 2021 г. у музеі сабраліся аматары аднаго з самых відовішчных гульнявых відаў спорту – хакею, а ўвесну гэтага ж года тут у форме адкрытага мікрафона была праведзена цэлая серыя сустрэч «На мяжы сіл: вяслярны спорт» з прадстаўнікамі ВАЦАР. Кожны з удзельнікаў гэтых мерапрыемстваў унёс свой дастойны ўклад у летапіс полацкага спорту. Пастаяннымі наведвальнікамі выставы «Народжаныя перамагаць» і мерапрыемстваў, якія праходзяць на яе пляцоўцы, сталі навучэнцы школ і каледжаў нашага горада. Яны атрымалі ўнікальную магчымасць мець зносіны з людзьмі, якія складаюць спартыўную славу не толькі Полацка, але і нашай краіны ў цэлым. Ініцыятарам гэтай вялікай і цікавай працы стала Ірына Пятроўна Воднева, загадчык Краязнаўчага музея. За захаванне гісторыі спартыўнага жыцця Полацка, за значны асабісты ўклад у папулярызацыю здаровага ладу жыцця І.П. Воднева ўзнагароджана Ганаровай граматай Полацкага раённага выканаўчага камітэта.

Калектыў Краязнаўчага музея віншуе свайго кіраўніка з заслужанай узнагародай і жадае Ірыне Пятроўне новых творчых ідэй, натхнення, невычэрпнага аптымізму і шчаслівага бляску ў вачах!