Ільнамялка (церніца, мяліца)

У сялянскай гаспадарцы лён быў незаменнай культурай. З яго выраблялі тканіны, шылі паўсядзённае і святочнае адзенне, майстравалі невады, канаты, вяроўкі. Тэхналогія апрацоўкі льну ўяўляла сабой складаны працэс, але займаліся гэтым у асноўным жанчыны.

Пасля збору і абмалоту сцеблі гэтай расліны неабходна было замачыць і высушыць. Затым лён мялі і трапалі, каб размягчыць сцеблі і аддзяліць валокны. У кожнай сялянскай хаце быў цэлы набор прыстасаванняў для такой апрацоўкі. Адно з іх прадстаўлена ў экспазіцыі музея - гарызантальная льнамялка, або церніца. Церніца складаецца з умацаванага на ножках драўлянага корпуса з прадольнай канаўкай і біла. Дзяржанне біла адводзілі ўверх, на шчыліну клалі пучок сцебляў ільну і апускалі біла, перасоўваючы пучок і ламаючы сцеблі. У выніку валокны распраўляліся. Затым можна было прыступаць да трапання і часання льну.

Ільнамялка (церніца, мяліца)